U20 MM-kisat 2018-19

 

Järjestyksessään 43. jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-kisat pelataan jälleen Kanadassa 26. joulukuuta ja 5. tammikuuta välisenä aikana. kisapaikkakuntina toimivat Vancouver(Rogers Arena) ja Victoria(Save-On-Foods Memorial Centre).

 

Suomi on jälleen yksi kisojen voittajasuosikeista ja nuorten Leijonien lisäksi voittajasuosikeiksi voidaan laskea Kanada, USA ja Ruotsi. Näiden maiden lisäksi mukana ovat myös Venäjä, Tanska Tshekki, Sveitsi, Slovakia ja Kazakstan. Veikkausvedot on mukana turnauksen jokaisessa pelipäivässä ja julkaisemme sivuillamme joka päivä vihjeitä turnauksen kamppailuista. Tällä sivulla näet myös turnauksen otteluohjelman ja paljon muuta kisoihin liittyvää.

U20 MM-kisat – Suomen joukkue

 

Virallisia joukkueita ei vielä kisoihin ole julkaistu, mutta viimeiset leiritykset ovat käynnissä ja joukkue tullaan valitsemaan listalla olevista pelaajista. Viimeisessä leirityksessä Suomella oli mukana seuraavat 25 pelaajaa.

 

Maalivahdit: Lehtinen Lassi (Lukko), Lindberg Filip (Massachusetts NCAA), Luukkonen Ukko-Pekka (Sudbury Wolves OHL)

 

Puolustajat:  Anttalainen Aleksi (Blaineville QMJHL), Heinola Ville (Lukko)
Honka Anttoni (JYP), Kaskinen Olli (TPS), Kokkonen Mikko (Jukurit), Laaksonen Oskari (Ilves), Latvala Otto (HPK), Riekkinen Joona (KalPa), Thomson Lassi (Kelowna Rockets WHL), Utunen Toni (Tappara)

 

Hyökkääjät: Engberg Teemu (HIFK), Heponiemi Aleksi (Kärpät), Kakko Kaapo (TPS), Kupari Rasmus (Kärpät), Lundell Anton (HIFK), Nordgren Niklas (HIFK), Nyman Linus (Lukko), Ranta Sampo (Minnesota NCAA), Talvitie Aarne (Penn State NCAA), Vainionpää Samuli (Ilves), Virtanen Santeri (SaiPa), Ylönen Jesse (Pelicans)

 

Valmennus: Jussi Ahokas(päävalmentaja), Mikko Manner(apuvalmentaja), Sami Salo(apuvalmentaja), Olli-Pekka Äijälä(maalivahtivalmentaja)

Jääkiekon U20 MM-kisat – Vedonlyönti 

 

Jääkiekko on yksi suomalaisten suosikkilajeista vedonlyönnin puolella ja myös nuorten MM-kisoista tullaan veikkaamaan paljon kotimaassamme. Kisoja tullaan seuraamaan tiivisti myös tänä vuonna ja vedonlyöntisivustot tulevat tarjoamaan paljon kohteita turnauksen aikana.

 

Tulemme tarjoamaan sivuillamme vihjeitä jokaiselle pelipäivälle ja niin moneen otteluun kuin mahdollista. Löydät vihjeen sivuiltamme aina hyvissä ajoin ennen otteluiden alkamista ja tarjoamme aina parhaan mahdollisen kohteen kustakin ottelusta.

 

Suomi lähtee tämän vuoden kisoihin yhtenä neljästä suurimmasta ennakkosuosikista ja pienten leijonien voittokerroin huitelee eri sivustoilla 8.00-8.50 välillä. Kanada on jälleen suurin voittajasuosikki ja isäntämaan voittokerroin on tällä hetkellä vain vähän päälle kahden. USA(4.00) ja Ruotsi(8.00) ovat kisojen muut ennakkosuosikit.

U20 MM-kisat – Otteluohjelma

 

Kisat alkavat joulukuun 26.päivä ja loppuottelu pelataan 5.päivä tammikuuta. Suomen ensimmäinen ottelu on torstaina 27. joulukuuta, kun Leijonat iskevät yhteen Ruotsin kanssa kiihkeässä ottelussa.

 

Keskiviikko 26.12.2018

23:00 Tshekki U20 – Sveitsi U20

 

Torstai 27.12.2018

01:30 USA U20 – Slovakia U20
03:00 Kanada U20 – Tanska U20
04:30 Suomi U20 – Ruotsi U20
23:00 Venäjä U20 – Tanska U20

 

Perjantai 28.12.2018

01:30 Slovakia U20 – Ruotsi U20
03:00 Sveitsi U20 – Kanada U20
04:30 Suomi U20 – Kazakstan U20

 

Lauantai 29.12.2018

03:00 Tshekki U20 – Venäjä U20
04:30 Kazakstan U20 – USA U20
23:00 Tanska U20 – Sveitsi U20

 

Sunnuntai 30.12.2018

01:30 Slovakia U20 – Suomi U20
03:00 Kanada U20 – Tshekki U20
04:30 Ruotsi U20 – USA U20

 

Maanantai 31.12.2018

03:00 Sveitsi U20 – Venäjä U20
04:30 Kazakstan U20 – Slovakia U20
23:00 Tanska U20 – Tshekki U20

 

Tiistai 01.01.2019

01:30 Ruotsi U20 – Kazakstan U20
03:00 Venäjä U20 – Kanada U20
04:30 USA U20 – Suomi U20

 

Pudotuspelien ohjelma julkaistaan tähän heti kun joukkueet ovat selvillä.

&nbsp

Nuorten MM-kisat 2018-19 – Muut joukkueet

 

Suomen lisäksi tämä vuoden vaihteen kisoihin osallistuu yhdeksän maata. Isäntämaa Kanadan lisäksi mukana ovat USA, Ruotsi, Venäjä, Tanska, Tshekki, Slovakia, Sveitsi ja Kazakstan. Alta voit katsoa jokaisen maan joukkueen pelaajat ja valmennuksen.

KanadaUSARuotsiVenäjäTshekkiSveitsiSlovakiaTanskaKazakstan

Kanada

 

Maalivahdit: Colton Point(Colgate University, ECAC), Carter Hart (Everett Silvertips, WHL)

 

Puolustajat: Jake Bean(Calgary Hitmen, WHL), Dante Fabbro (Boston University, NCAA), Kale Clague (Brandon Wheat Kings, WHL), Victor Mete (Montréal Canadiens, NHL), Cal Foote (Kelowna Rockets, WHL), Cale Makar (University of Massachusetts, NCAA), Conor Timmins (Sault Ste. Marie Greyhounds, OHL)

 

Hyökkääjät: Drake Batherson (Cape Breton Screaming Eagles, QMJHL), Dillon Dubé (Kelowna Rockets, WHL), Alex Formenton (London Knights, OHL), Jonah Gadjovich (Owen Sound Attack, OHL), Maxime Comtois (Victoriaville Tigres, QMJHL), Brett Howden (Moose Jaw Warriors, WHL), Boris Katchouk (Sault Ste. Marie Greyhounds, OHL), Michael McLeod (Mississauga Steelheads, OHL), Taylor Raddysh (Erie Otters, OHL), Jordan Kyrou (Sarnia Sting, OHL), Tyler Steenbergen (Swift Current Broncos, WHL), Robert Thomas (London Knights, OHL), Sam Steel (Regina Pats, WHL)

 

USA

 

Maalivahdit: Jake Oettinger (Boston University, NCAA), Jeremy Swayman (University of Maine, NCAA), Joseph Woll (Boston College, NCAA)

 

Puolustajat: Mikey Anderson (University of Minnesota-Duluth, NCAA), Adam Fox (Harvard University, NCAA), Quinn Hughes (University of Michigan, NCAA), Cole Hults (Penn State University, NCAA), Phil Kemp (Yale University, NCAA), Ryan Lindgren (University of Minnesota, NCAA), Andrew Peeke (University of Notre Dame, NCAA), Scott Perunovich (University of Minnesota-Duluth, NCAA), Dylan Samberg (University of Minnesota-Duluth, NCAA), Reilly Walsh (Harvard University, NCAA)

 

Hyökkääjät: Joey Anderson (University of Minnesota-Duluth, NCAA), Jack Badini (Harvard University, NCAA), Kieffer Bellows (Boston University, NCAA), Logan Brown (Windsor Spitfires, OHL), Trent Frederic (University of Wisconsin, NCAA), Patrick Harper (Boston University, NCAA), Max Jones (London Knights, OHL), Will Lockwood (University of Michigan, NCAA), Hugh McGing (Western Michigan University, NCAA), Casey Mittelstadt (University of Minnesota, NCAA), Josh Norris (University of Michigan, NCAA), Ryan Poehling (St. Cloud State University, NCAA), Brady Tkachuk (Boston University, NCAA), Riley Tufte (University of Minnesota-Duluth, NCAA), Kailer Yamamoto (Spokane Chiefs, WHL)

 

Ruotsi

 

Maalivahdit: Filip Gustavsson (Luleå HF, SHL), Filip Larsson (Tri-City Storm, USHL), Olle Eriksson Ek (Färjestad BK J20, SuperElit)

 

Puolustajat: Timothy Liljegren (Toronto Marlies, AHL), Erik Brännström (HV71, SHL), Rasmus Dahlin (Buffalo Sabres, NHL), Linus Högberg (Växjö Lakers, SHL), Filip Westerlund (Frölunda, SHL), Gustav Lindström (Almtuna, Allsvenskan), Jesper Sellgren (MODO Hockey, Allsvenskan), Jacob Moverare (Mississauga Steelheads, OHL)

 

Hyökkääjät: Lias Andersson (Frölunda, SHL), Jesper Boqvist (Brynäs, SHL), Marcus Davidsson (Djurgårdens, SHL), Lukas Elvenes (IK Oskarshamn, Allsvenskan), Glenn Gustafsson (Örebro, SHL), David Gustafsson (HV71, SHL), Axel Jonsson Fjällby (Djurgårdens, SHL), Fredrik Karlström (Linköping, SHL), Linus Lindström (Skellefteå, SHL), Isac Lundeström (Luleå HF, SHL), Jacob Olofsson (Timrå, SHL), Elias Pettersson (Vancouver Canucks, NHL)
Oskar Steen (Färjestad, SHL), Tim Söderlund (Skellefteå, SHL), Fabian Zetterlund (Färjestad, SHL)

 

Venäjä

 

Maalivahdit:

Mikhail Berdin (Sioux Falls Stampede, USHL)
Alexei Melnichuk (SKA-Neva St. Petersburg, VHL)
Vladislav Sukhachyov (Chelmet Chelyabinsk, VHL)

 

Puolustajat:

Nikita Makeyev (CSKA Moskova, KHL)
Anatoli Yelizarov (Salavat Yulaev Ufa, KHL)
Yegor Zaitsev (Dynamo Moskova, KHL)
Alexander Alexeyev (Red Deer Rebels, WHL)
Artyom Minulin (Swift Current Broncos, WHL)
Dmitri Samorukov (Guelph Storm, OHL)
Nikolai Knyzhov (SKA-Neva St. Petersburg, VHL)
Artyom Maltsev (Dizel Penza, VHL)
Alexander Shepelev (Chelmet Chelyabinsk, VHL)
Vladislav Syomin (SKA-Neva St. Petersburg, VHL)

 

Hyökkääjät:

Georgi Ivanov (Lokomotiv Yaroslavl, KHL)
Artur Kayumov (Lokomotiv Yaroslavl, KHL)
Vitali Kravtsov (Traktor Chelyabinsk, KHL)
Mikhail Maltsev (SKA St. Petersburg, KHL)
Artyom Manukyan (Avangard Omsk, KHL)
Marsel Sholokhov (Traktor Chelyabinsk, KHL)
Danil Veryayev (Torpedo Nizhny Novgorod, KHL)
Klim Kostin (San Antonio Rampage, AHL)
Vitali Abramov (Victoriaville Tigres, QMJHL)
Alexei Lipanov (Barrie Colts, OHL)
German Rubtsov (Acadie-Bathurst Titan, QMJHL)
Dmitri Sokolov (Sudbury Wolves, OHL)
Andrei Svechnikov (Barrie Colts, OHL)
Andrei Altybarmakyan (SKA-Neva St. Petersburg, VHL)
Alexei Polodyan (SKA-Neva St. Petersburg, VHL)

 

Tshekki

 

Maalivahdit:

Jakub Skarek (HC Dukla Jihlava, Extraliga)
Josef Korenar (HC Benatky nad Jizerou, CZE2)

Puolustajat:

Jakub Galvas (HC Olomouc, Extraliga)
Lukas Doudera (HC Litvinov, Extraliga)
Frantisek Hrdinka (BK Mlada Boleslav, Extraliga)
Filip Haman (HC Frydek-Mistek, CZE2)
Vojtech Budik (Prince Albert Raiders, WHL)
Filip Král (Spokane Chiefs, WHL)
Ondrej Vala (Kamloops Blazers, WHL)
Libor Hájek (Saskatoon Blades, WHL)

Hyökkääjät:

Filip Chytil (New York Rangers, NHL / Hartford Wolf Pack, AHL)Martin Kaut (HC Dynamo Pardubice, Extraliga)
Daniel Kurovský (HC Vitkovice, Extraliga)
Martin Necas (HC Kometa Brno, Extraliga)
Radovan Pavlík (HK Hradec Kralove, Extraliga)
Petr Kodýtek (HC Plzen, Extraliga)
Jakub Lauko (Piráti Chomutov, Extraliga)
Filip Helt (HC Litomerice, CZE2)
Krystof Hrabik (HC Benatky nad Jizerou, CZE2)
Albert Michnac (Mississauga Steelheads, OHL)
Kristian Reichel (Red Deer Rebels, WHL)
Marek Zachar (Sherbrooke Phoenix, QMJHL)
Ostap Safin (Saint John Sea Dogs, QMJHL)
Filip Zadina (Halifax Mooseheads, QMJHL)

 

Sveitsi

 

Maalivahdit:

Andrin Seifert (EHC Winterthur, NLB)
Matteo Ritz (HC Sion-Nendaz 4 Vallées, SRL)
Philip Wüthrich (Bern U20)

 

Puolustajat:

Dominik Egli (EHC Kloten, NLA)
Elia Riva (HC Lugano, NLA)
Tobias Geisser (EV Zug, NLA)
Tim Berni (GC Küsnacht Lions, NLB)
Victor Oejdemark (EVZ Academy, NLB)
Livio Stadler (EVZ Academy, NLB)
Nico Gross (Oshawa Generals, OHL)
Colin Gerber (SC Langenthal, NLB)
Simon Le Coultre (Moncton Wildcats, QMJHL)
Davyd Barandun (Davos U20)

 

Hyökkääjät:

Fabian Berni (GC Küsnacht Lions, NLB)
Marco Cavalleri (Victoriaville Tigres, QMJHL)
André Heim (SC Bern, NLA)
Ken Jäger (Davos U20)
Nando Eggenberger (HC Davos, NLA)
Gilian Kohler (Kootenay Ice, WHL)
Guillaume Maillard (Genève-Servette HC, NLA)
Marco Miranda (ZSC Lions, NLA)
Nicolas Müller (MODO Hockey J20, SuperElit)
Sven Leuenberger (EVZ Academy, NLB)
Valentin Nussbaumer (EHC Biel-Bienne, NLA)
Stéphane Patry (Erie Otters, OHL)
Dario Rohrbach (HCB Ticino Rockets, NLB)
Stefan Rüegsegger (SCL Tigers, NLA)
Justin Sigrist (Kamloops Blazers, WHL)
Axel Simic (Lausanne HC, NLA)
Dominik Volejnicek (EVZ Academy, NLB)
Philipp Kurashev (Québec Remparts, QMJHL)

 

Slovakia

 

Maalivahdit:

Dávid Hrenák (St. Cloud State University, NCAA)
Roman Durny (Slovakia U20)
Jakub Kostelny (HK Dukla Trencin U20)

 

Puolustajat:

Martin Fehérváry (IK Oskarshamn, Allsvenskan)
Martin Bodák (Kootenay Ice, WHL)
Michal Ivan (Acadie-Bathurst Titan, QMJHL)
Marek Korencik (Luleå HF J20, SuperElit)
Dusan Kmec (Philadelphia Rebels, NAHL)
Andrej Lesko (Bili Tygri Liberec U20)
Samuel Fereta (Slovakia U20)
Tomas Hedera (Slovakia U20)
David Matejovic (Slovakia U20)
Vojtech Zelenak (Slovakia U20)

 

Hyökkääjät:

Milos Kelemen (HKM Zvolen)
Filip Krivosik (LeKi, Mestis)
Adam Liska (Kitchener Rangers, OHL)
Milos Roman (Vancouver Giants, WHL)
Adam Ruzicka (Sarnia Sting, OHL)
Marian Studenic (Hamilton Bulldogs, OHL)
Samuel Bucek (Chicago Steel, USHL)
Samuel Solenský (Johnstown Tomahawks, NAHL)
Viliam Cacho (Slovakia U20)
Niki Jasko (Slovakia U20)
Peter Kundrik (Slovakia U20)
Patrik Marcinek (Slovakia U20)
Erik Smolka (Slovakia U20)
Alex Tamasi (Slovakia U20)
Vladimir Vybiral (Slovakia U20)

 

Tanska

 

Maalivahdit:

Kasper L. Krog (SønderjyskE, DEN)
Emil Gransøe (Topeka RoadRunners, NAHL)
Mads Søgaard (Austin Bruins, NAHL)

 

Puolustajat:

Rasmus Birk Heine (Rødovre Mighty Bulls, DEN)
Christian Larsen (Odense Bulldogs, DEN)
Malte Setkov (IK Pantern, Allsvenskan)
Lasse Holm Mortensen (Rødovre SIK, DEN2)
Jeppe Mogensen (AIK J20, SuperElit)
Oliver Joakim Larsen (Leksands IF, Allsvenskan)
Jakob Jessen (Herning Blue Fox, DEN)

 

Hyökkääjät:

Jonas Røndbjerg (Växjö Lakers HC, SHL)
Valdemar Ahlberg (Austin Bruins, NAHL)
Lucas Andersen (Jokerit U20)
Nikolaj Krag Christensen (Rungsted Seier Capital, DEN)
Daniel Nielsen (Herning Blue Fox, DEN)
Asger Petersen (Odense Bulldogs, DEN)
Christoffer Gath (Herlev Eagles, DEN)
Andreas Grundtvig (Esbjerg Energy, DEN)
Phillip Schultz (Rødovre Mighty Bulls, DEN)
Christian Wejse (Esbjerg Energy, DEN)
Oliver True (Ottawa 67’s, OHL)
Jacob Schmidt-Svejstrup (Fargo Force, USHL)
Joachim Blichfeld (Portland Winterhawks, WHL)
David Madsen (Växjö Lakers HC J20, SuperElit)
Magnus Molge (Malmö Redhawks J20, SuperElit)

U20 MM-kisat – Televisiointi

 

Kisat pelataan tänä vuonna jälleen Kanadassa, joten kaikki ottelut näkyvät Suomessa hieman huonoon aikaan klo 23-05 välillä. Tuttuun tapaan voit seurata otteluita Ylen kanavilta, joka näyttää kaikki Suomen peli suorina lähetyksinä niin TV-kanavilta kuin Yle Areenastakin. Suomi avaa turnausurakkansa 27.joulukuuta ottelulla Ruotsia vastaan ja se kamppailu on nähtävillä Yleltä klo 4.30 alkaen.

 

Kaikki Suomen alkulohkon ottelut kisoissa:

 

Torstai 27.12.2018
Klo 04:30 Suomi U20 – Ruotsi U20

 

Perjantai 28.12.2018
Klo 04:30 Suomi U20 – Kazakstan U20

 

Sunnuntai 30.12.2018
Klo 01:30 Slovakia U20 – Suomi U20

 

Tiistai 01.01.2019
Klo 04:30 USA U20 – Suomi U20